V uličkách Arbanasi a Velikého Trnova

Autor: Jana Šikulová | 8.5.2012 o 17:38 | Karma článku: 12,52 | Prečítané:  829x

Kam pôjdete v Bulharsku, keď sa vám zachce romantických prechádzok? Len tak bezcieľne sa túlať, vyžívať sa v nekonečných výhľadoch, štverať sa po kamenných schodoch. Tam potom rátať črepníky s muškátmi, deravé striešky, mačky, zabudnuté kostoly a kamene hodené do rieky... Tak pôjdete do Velikého Trnova. Lebo najkrajšie uličky sú vo Velikom Trnove.

gurko5.jpg

carevec1.jpg

turnovo1.jpg

turnovo3.jpg

turnovo2.jpg

Arbanasi... Ak z Velikého Trnova je výhľad do celého Bulharska, potom z Arbanasi je vidieť ešte ďalej. Domy v Arbanasi sú malé hrady. Presne ako pevnosti v Bansku.
Zvláštne miesto, živé múzeum pod otvoreným nebom. V pevnostiach sú pamätné izby, v niektorých z nich sa stále býva. Okolo starých pevností sú vystavané hotelové komplexy s bazénmi a taxíkmi z neďalekého Trnova.

arbanasi2.jpg

arbanasi3.jpg

Na každom konci otvoreného múzea sa nachádza kláštor. V kláštore sv. Nikolu Čudotvorcu nás na dvore privíta mníška s mobilom na uchu. Volá kdesi kvôli plynu. Vo vnútri už s pozdravom „Christos Voskrese" nám predáva žlté sviečky. „Voistina voskrese", odpovedám a beriem žlté sviečky k ikonostasu. Pohľad mi upúta zázračná ikona Panny Márie postavená nad malým stolom. Okolo nej sú vystavené desiatky ďalších podobizní Panny Márie. Na stole je pohádzaných niekoľko hrstí drobákov a na samotnom obraze niekoľko nehnúcich sa mincí rôznej hodnoty. Minca ukáže, či svoju modlitbu myslíme naozaj vážne. V túžbe po deťoch tu stoja v radách ženy a každá po modlitbe kladie mincu na obraz. Ak je modlitba prijatá, minca sama sa prilepí na ikonu, akoby tam bol magnet (ale nie je - upozornená som ešte pred vchodom chrámu). Ak modlitba nie je prijatá, minca padá na zem. Niektoré mince boli napchaté v rámoch obrazu, asi aby nemohli padnúť... V kláštore je možné aj prespať, ak niekto chce porozjímať dlhšiu dobu pred zázračnými ikonami. Mníšky sa starajú o pohodlie návštevníkov a takisto pripravujú celodennú stravu. Na stole pred chrámom bol pre nás nakrájaný chlieb.

nikola2.jpg

nikola3.jpg

nikola4.jpg

nikola5.jpg

V kláštore sv. Bogorodice je šero. „Tu som našla svoj prvý štvorlístok!" vraví jedna pani. Druhá tam zasa prišla po ťažkej depresii ďakovať za vyliečenie. Áno, ľudia chodia do kláštorov prosiť, ale častejšie tam chodia ďakovať.

bogorodica2.jpg

bogorodica1.jpg

„Krása, čo?" pýta sa, alebo skôr potvrdzuje sprievodkyňa v chráme Narodenia Krista, najstaršom v Arbanasi. „Jedno miesto na stene tu nie je voľné, všetko to vyplnili majstrovia zografi." Má pravdu, niet takého miesta. Prechádzala som tadiaľ s otvorenými očami aj ústami.

rojdestvo3.jpg

rojdestvo2.jpg

rojdestvo1.jpg

Veliko Trnovo... Ak raz navštívite Veliko Trnovo, už navždy ostane vaša myseľ v jeho zajatí. Stále sa chcem vraciať do Velikého Trnova a jeho uličiek. Duch Bulharska, to je Veliko Trnova. Má svoje špeciálne miesto v srdci každého Bulhara. Tu cár Asen a Peter vyhlasujú Trnovo za hlavné mesto druhého bulharského štátu. Tu bola prijatá prvá bulharská ústava a vyhlásená nezávislosť od Osmanskej ríše.

asenova1.jpg

asenova2.jpg

asenova3.jpg

asenova5.jpg

asenova4.jpg

Symbol mesta je pevnosť Carevec týčiaca sa nad mestom a Asenovou machalou. Takisto oproti stojaca pevnosť na vrchu Trapezica. Pre mňa sú to farebné domy, ktoré stoja jeden druhému na streche a všetky pozerajú tým istým smerom - ku kľukatej rieke Jantre.

carevec3.jpg

gurko1.jpg

gurko2.jpg

gurko4.jpg

carevec2.jpg

Samovodskata čaršija je ulicou remesiel a obchodu. Pozrite do okien, do otvorených dverí, ako sa vyrábajú šperky a nádoby na prípravu pravej zalievanej kávy, ako sa maľuje na sklo, ako vznikajú ikony... alebo ako sa vyrábajú rezance na tradičnú pochúťku künefe. Ochutnajte chalvu, lokum, lekvár z bulharskej ruže... Potúlajte sa v skrútených uličkách, sadnite si na kávu do jedného z domčekov, ktoré visia nad riekou Jantrou a pocíťte ducha starého Bulharska.

samovodska6.jpg

samovodska3.jpg

samovodska5.jpg

samovodska4.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?