Balkánsky chaos

Autor: Jana Šikulová | 26.4.2013 o 8:11 | Karma článku: 7,11 | Prečítané:  1004x

„Aj keby sme celý rok usilovne upratovali, tak sa tej špiny pod ktorou sa čoskoro udusíme nezbavíme ani z polovice. V prvom rade sú zašpinené naše duše a myslenie. V zahraničí udržujú čistotu počas celého roka a pár dní si vyhradia na robenie bordelu. Volá sa to karneval. My máme v Bulharsku karneval každý deň v roku."

Bulharskí priatelia sú frustrovaní: „Dobre došli v Bulgaria! Na Balkán. A čo je to ten Balkán? No chaos!" Podľa nich na západe všetko funguje ako hodinky, len v Bulharsku je vždy všetko naopak. To je zákon. „Žijeme v prestížnych štvrtiach Sofie a hádžeme smeti z okna."

Ženi rozpráva príbeh zo svojej štvrte. Každé ráno vysedáva na svojom ohováračskom miestečku - balkóne a sleduje okolie. Rozčuľuje sa nad Francúzkou, ktorá pravidelne popred jej balkón prechádza pri venčení psa a akosi za ním „zabúda" čistiť. Niekoľkokrát sa s ňou kvôli tomu pohádala. Ona kričí v bulharčine, cudzinka odpovedá nadávkami vo svojej rodnej reči.: „Už sa aj správa ako Bulhar. Pobulharčená Francúzka." hnevá sa Ženi.

Názory na minulotýždňový už v poradí tretí ročník akcie televízie bTV „Vyčistime Bulharsko za jeden deň" sa rôznia. 20. apríla sa dobrovoľníkom po celom Bulharsku rozdali rukavice, vrecia, tričká s logom televízie a za jeden deň sa čistili národné parky, mestá, dediny a nelegálne skládky odpadu v každom bode republiky. Popri dobrovoľníkoch sa zviezli aj hviezdy televíznych kanálov a politici. Veď parlamentné voľby už netrpezlivo klopú na dvere.

Práve kvôli zneužitiu akcie politikmi sa mnohí odmietli pripojiť. Niektorí sa oháňali platením daní ako svojím podielom pri udržiavaní čistoty. Tí, ktorí zasa zvaľujú vinu za nelichotivý výzor krajiny na cudzincov a rôzne etniká kričali do médií, aby Bulharsko čistili Rómovia a Turci. Ruku k dielu priložilo takmer 375 000 obyvateľov Bulharska a vyzbieraný odpad dosiahol celkovo 12 000 ton.

Pri slnečnom počasí a práve prebiehajúcich veľkonočných trhoch sa však parky začali plniť odpadkami ešte v ten istý deň. Nájsť smetné koše na verejných priestranstvách v centre mesta sa rovná menšej výpravnej akcii, no ich neprítomnosť nie je ospravedlnením pohodených papierov z rýchleho občerstvenia a špakov pri každej lavičke. Brehy jazier žijú grilovacou sezónou od jari do jesene a plastové riady po celodennej pohode končia v kríkoch pri vode.

Ako dodáva kolega, bude veľmi ťažké zmeniť mentalitu a myslenie niektorých ľudí: „Prezentujeme tu charitatívne akcie od výmyslu sveta, visiace kávy a banice zadarmo, čistíme Bulharsko za jeden deň, ale ani len na eskalátoroch v metre nevieme stáť vpravo."

 

Fotografia reklamy minuloročnej akcie „Vyčistime Bulharsko za jeden deň" v článku je zo stránky http://eventex.bg/awards/2012/uchastnitsi/project_id/99

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?