Varna

Autor: Jana Šikulová | 10.6.2013 o 21:49 | Karma článku: 12,16 | Prečítané:  10048x

„Varna, šumenský prístav", spieva bulharský herec Todor Kolev v „Piesni o obľúbenom meste". Tá rozosmeje asi každého Bulhara. Šumen - rodisko Todora Koleva je od Varny predsa len kus cesty. Po Sofii a Plovdive je Varna tretím najväčším bulharským mestom a zároveň najväčším bulharským prístavom. Perla čiernomorského pobrežia.

Tu je tá pieseň.

Nedeľa poobede, výhľad na more z internátu na Zlatých pieskoch. Teda takmer. Na Zlaté Piesky je to ešte pár minút cesty. Sedíme na zhrdzavených stoličkách, ktoré akoby z oka vypadli tým v parkoch Prednej Hory. Presklené dvere internátu sú zapečatené - bola tu hygienická kontrola a záver jej kontroly bol zrejme jasný, no v tunajších podmienkach to asi neprekáža a internát aj naďalej ubytováva študentov miestnej univerzity za tri a pol eura na noc. Nielen ich. Ľudia z rôznych kútov Bulharska nechávajú na stenách izieb svoje odkazy: „Boli sme tu! Plamena a Ivo, z Jambolu, leto 2009."

Mirčo fajčí cigaretu za cigaretou a nahlas sa zamýšľa nad osudom a cestami Bulharska. Mirčo je študent na univerzite, ku ktorej patrí aj tento rozpadávajúci sa internát. Pochádza zo Slivenu, no jeho rodina sa presťahovala za prácou do Grécka, odkiaľ pravidelne Mirčovi zasielajú peniaze. V Slivene som ešte nikdy nebola, no Mirčo je kategorický - mesto mizérie. Ani nad Sofiou veľa zľutovania nemá. Nepresvedčím ho, že sa všetko postupne mení k lepšiemu. Pre neho je najkrajšie mesto Burgas, ale aj Plovdiv celkom ujde. Je tesne pred voľbami a Mirčo ešte nevie, či vôbec voliť pôjde: „Ty by si volila Bojka (Borisova), keby si bola Bulharka?" Do volieb sa veľmi nehrnie, zvolení predstavitelia ľudu si aj tak kradnú do vlastných vreciek: „Keby som bol ja zvolený, tiež by som si ale najskôr pre seba nazhŕňal."

bojko.jpg

Bývalý premiér Bojko Borisov a jeho podobizeň na jednom zo smetných košov vo Varne

Nechávame Mirča Mirčom, stopneme si taxík a zvezieme sa do centra Varny. Vo Varne sa niekedy na autobusy mestskej iba čaká, čaká a čaká. Potom si človek uvedomí, s akými výdobytkami modernej doby to už žije v Sofii - odchod električiek oznamujú elektronické tabule, časy odchodov sú vždy napísané hoci aj na nejakom zdrape papiera (niežeby sa teda na nich dalo úplne spoľahnúť), najbližší odchod spoja sa dá zistiť za pochodu z internetu. Tak na toto si spomenieme vo Varne, lebo tam môžeme iba čakať, pozerať na železné tabule, z ktorých si akurát tak prečítame interval autobusu a zasa čakáme. Nakonice sa aj dočkáme a nastupujeme do aj keď nie najnovších, ale čistých autobusov, čo je oproti Sofii príjemná zmena. Cestovné sa kupuje vo vnútri autobusu od jednej pani, ktorá sa prechádza pomedzi pasažierov s gučou lístkov v ruke. Experti, čo využívajú sofijskú MHD bezplatne vo Varne nepochodia (V Sofii sa lístky kupujú na zastávkach a označujú sa priamo v dopravných prostriedkoch. Nie všetci pasažieri však nastupujú s lístkom - revízori sa dajú ľahko rozpoznať od ostatných cestujúcich, keďže chodia oblečení v modrej uniforme. Keď vidieť revízorov na zastávke, čierni pasažieri spokojne vystúpia z autobusu). Často sa stáva, že zabudnutým čakajúcim na varnenskej zastávke ponúkne záchranu v podobe odvozu nejaký taxík. Za cenu autobusového lístka. Veď je kríza, ako vravia v Bulharsku. Taxikári si už nezvyknú vyberať koho a kam zviesť. To bolo predtým súčasťou bežného koloritu.

divadlo.jpg

Divadlo

katedrala.jpg,

Varnenská katedrála

varna10.jpg

varna4.jpg,

varna7.jpg

V meste je množstvo príjemných zákutí a starých víl, ktorých pootvorené okná ponúkajú pohľad do kuchyniek ako zo starých filmov. Čipkované obrusy, vzorované záclonky, na oknách muškáty. Po uliciach stretávame staršie elegantné dámy na nedeľnej vychádzke. Tiež ako z nejakého filmu. Vyobliekané v kostýmoch, so sponkami vo vlasoch.

varna5.jpg

varna8.jpg

varna9.jpg

protest.jpg

plamen1.jpg

plamen2.jpg

Pamätník z kamenia pred mestským úradom vo Varne pripomínajúci protest a samozapálenie Plamena Goranova vo februári tochto roku, následkom ktorého odstúpil z funkcie starosta Varny. Na úlomkoch sú napísané rôzne odkazy pre Plamena od ľudí z celého Bulharska.

varna6.jpg

Vo Varne je veľa možností na športové vyžitie. Voziť sa na kolieskových korčuliach v Sofii je takmer nemožné, no vo Varne je to každodenný obrázok. Hlavne v morskej záhrade, o ktorej vybudovanie sa pričinil český záhradný architekt Anton Novák. V parku je množstvo prameňov - češiem, ktoré sú tiež jedným zo symbolov Varny.

zahrada2.jpg,

zahrada3.jpg

Vchod do morskej záhrady

cesma1.jpg

cesma2.jpg

Panoramatický výhľad na mesto nám ponúka kaviareň na vrchu jedného škaredého hotela v centre mesta, kde to smrdí kanalizáciou, no výhľad na more, prístav, mesto a morskú záhradu je úchvatný. Mesto je inak veľmi kozmopolitné, má svoju grécku, tureckú, aj arménsku štvrť. Zahraniční študenti študujú hlavne medicínu, je tu však aj známa ekonomická univerzita. V meste okrem leta stretnete turistov počas celého roku, hlavne rusky hovoriacich. Ulice mesta ostávajú oživené do neskorých hodín, rovnako aj kaviarne a reštaurácie na brehu mora.

varna2.jpg

varna3.jpg

kubo1.jpg

makalali1.jpg

makalali2.jpg

Neviem, aká je Varna v lete, no pred začiatkom sezóny je skvelá. Aj v Bulharsku sa ešte dajú nájsť osamotené pláže, no skôr na severnom pobreží blízko hraníc s Rumunskom. Sú aj miesta, ktoré ešte nezasiahla divoká výstavba hotelov. Ak do Bulharska k moru, tak jedine na sever, do stanu a čím ďalej od prímorského strediska. Nesebar, Varnu a Sozopol si potom radšej dať mimo sezóny a hluku.

pristav.jpg

more.jpg

morskeoko.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?