Ospravedlnenie na pamätníku sovietskej armády

Autor: Jana Šikulová | 21.8.2013 o 13:05 | Karma článku: 9,42 | Prečítané:  956x

V deň 45. výročia okupácie Československa sa obrovský pamätník sovietskej armády v centre Sofie zaodel do ružovej farby s ospravedlnením adresovaným obyvateľom Česka a Slovenska. Pod ružovo nastriekaným súsoším sa vyníma veľkými písmenami nasprejované „Bulharsko se omlouvá!!!". Autor je neznámy.

Vedľa nápisu „Bulharsko se omlouvá!!!" je ten istý nápis červenou farbou v bulharčine. Na ďalších častiach pamätníka sú nápisy „Praha 68" a znova vyzvania k ospravedlneniu.

pamatnik1.jpg

pamatnik3.jpg

Bulharskí vojaci boli tiež v armáde Varšavskej zmluvy - za inváziu sa Bulharko ospravedlnilo v roku 1990 ako posledné zo zúčastnených krajín.

Nie je to prvýkrát, čo pamätník venovaný Červenej armáde spôsobuje vášne nielen v hlavnom meste Bulharska. Niektorí by ho najradšej videli na smetisku, alebo v lepšom prípade v múzeu komunizmu, iní sú proti jeho zbúraniu. Pamätník sa nachádza v blízkosti Sofijskej univerzity a Orlovho mostu, je obklopený mestským parkom a časom sa stal miestom stretávok skejterov a rôznych subkultúr.

V júni 2011 sa to isté miesto premenilo na pamätník komiksových hrdinov. Svoje miesto na ňom si našli Joker, Santa Claus, Batman, Superman, Robin, Kapitán Amerika, Wolverine, aj postavička reklamujúca McDonald. Autor bol opäť neznámy.

 vkrak4.jpg

vkrak2.jpg

Názory na tento počin sa rôznili - jedni odsudzovali vandalizmus a neúctu k tým, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny, iní boli názoru, že pamätník by si mal ponechať nový vzhľad, ktorý je obrazom dnešnej doby. Nakoniec sa pamätník vyčistil v priebehu jednej noci firmou najatou združením Fórum Bulharsko-Rusko.

Pohľad, ktorý od rána poskytuje tentokrát ružový pamätník sovietskej armády znova otvára diskusiu o osude opachy v centre mesta. Polícia je už na mieste a okolo pamätníka bola natiahnutá páska zabraňujúca prístupu. Starostka Sofie Jordanka Fandukova sa vyjadrila, že poslanie je síce stále aktuálne, no nie na správnom mieste.

Minulý mesiac sa socha leva pred súdom v Sofii zmenila v priebehu noci na klauna a objavil sa pri ňom nápis „20 rokov cirkusu". Aj keď v tomto prípade sú autori známi a odmietajú spájanie tejto akcie so stále prebiehajúcimi protestami, niekoľko nasledujúcich dní sa viacero sôch a pamätníkov v Sofii pomaľovalo ako reakcia na stále sa držiacu vládu. Tá neustupuje ani po vyše dvoch mesiacoch denodenných protestov.

lev.jpg

 

Zdroje fotiek:

http://www.dnevnik.bg/
http://www.dnes.bg/
http://akademika.bg/
http://zar.bg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?