153 dní protestov a študentská okupácia

Autor: Jana Šikulová | 13.11.2013 o 18:37 | Karma článku: 9,06 | Prečítané:  859x

Dnes je to 153 dní od začiatku protestov proti vláde premiéra Plamena Orešarského v Bulharsku. Po vymenovaní mediálneho magnáta Deljana Peevského za šéfa tajnej služby pred piatimi mesiacmi sa protestovalo po celom Bulharsku. S príchodom leta sa počet protestujúcich v uliciach značiteľne zmenšil, no tí, ktorí nepoľavili, aj naďalej každodenne vyjadrovali svoju nespokojnosť v uliciach hlavného mesta. Posledné týždne protesty znova naberajú na intenzite. Dopomohli k tomu študenti a okupácia najväčšej bulharskej univerzity.

 Stefan Stefanov

Práve na sofijskej univerzite sv. Klimenta Ochridského skupina "ranobudni studenti" (zobudení študenti) začala koncom októbra okupovať rektorát. Svoje požiadavky prečítali počas prednášky sudcu ústavného súdu, ktorý hlasoval za návrat Peevského do poslaneckých lavíc. Ten prednášku okamžite opustil. Študenti požadujú rozpustenie parlamentu, čo najskôr nové voľby a odpoveď na otázku, kto navrhol Deljana Peevského za šéfa tajnej služby. Vyučovanie na univerzite sa úplne prerušilo, konali sa akurát štátnicové skúšky. V okupovanej časti sa vedú prednášky a diskusie. Príklad sofijskej univerzity zakrátko nasledovali aj ďalšie univerzity v krajine. Študentská okupácia zobudila ducha protestov z júna tohto roku.

aula1.jpg

von1.jpg

Podporu študentom a vôbec protestujúcim vyjadrujú aj ľudia z umeleckých kruhov. Známe tváre sa takisto účastnia protestov. Režisér Javor Gurdev včera po predstavení Hamlet v národnom divadle vystúpil na javisko a vyslovil sa proti policajnému násiliu voči protestujúcim. Nasledoval dlhý potlesk publika. Javor Gurdev hovoril o strete protestujúcich s políciou, ku ktorému došlo práve včera. Keďže poslanci študentov úplne ignorujú, rozhodli sa študenti odísť za poslancami. Na svojej facebookovskej stránke ešte v pondelok zverejnili výzvu na obkľúčenie budovy parlamentu. Policajtov bolo pred parlamentom nakoniec viac ako samotných protestujúcich. Poslanci po rokovaní o rozpočte na rok 2014 spokojne odišli na svojich autách po ceste vytvorenou policajtami. Živá reťaz okolo parlamentu je naplánovaná aj na nasledujúce dni a ako vravia protestujúci, bude dovtedy, kým nepríde víťazstvo.

pol1.jpg

von3.jpg

10. november bol pre Bulharsko symbolickým dátumom - 24 rokov od skončenia komunistického režimu a 150 dní od začiatku protestov. V Sofii sa na toto výročie uskutočnil "pochod spravodlivosti". V centre mesta sa zišlo okolo 7000 protestujúcich a ich symbolom bola "kleta majka Bulgaria" (úbohá matka Bulharsko), študentka zaodetá v bulharskej zástave s rukami v reťaziach. Z reťazí bola vyslobodená potom ako premiér Orešarský "odstúpil" (zastupoval ho študent s maskou premiéra).

"Dovidenia, vy odchádzate, my ostávame, neemigrujeme!" skandovali študenti a nielen oni v uliciach.

von5.jpg

von2.jpg

von4.jpg

 

Zdroje fotiek:


http://dnevnik.bg
https://www.facebook.com/RanobudniteStudenti
http://btvnews.bg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?